Održano stručno predavanje “Interdisciplinarni aspekti procjene stabilnostii ojačanja kosina u stijenskim masama".
27.12.2024

Strukovna komora drugih inženjerskih struka IKCG uspješno je organizovala stručno predavanje na temu “Interdisciplinarni aspekti procjene stabilnostii ojačanja kosina u stijenskim masama".

Predavanje je održano 25.12.2024. godine u terminu od 13:00 do 15:00 časova. Događaj je realizovan uživo u sali Inženjerske komore Crne Gore, gdje je prisustvovalo 219 članova, a za one koji nisu mogli prisustvovati lično, omogućeno je praćenje putem Zoom platforme, gdje je predavanju pristupilo 11 članova.

Nikola Međedović, dipl.inž. geologije detaljno je objasnio ulogu geoloških mjerenja u procjeni stabilnosti kosina i njihovom ojačanju. On je istakao kako se geološka istraživanja, uključujući analize stijenskih masa, struktura, tla i hidroloških uslova, koriste za preciznu procjenu potencijalnih rizika i razvoj odgovarajućih mjera zaštite. Naglasio je da su ta mjerenja ključna za razumijevanje dinamike kosina i odabir odgovarajućih metoda stabilizacije, uključujući primjenu tehničkih rješenja koja uključuju i geotehničke i građevinske pristupe.

Predavač, dr Slobodan Živaljević, detaljno je objasnio ključne aspekte procjene stabilnosti kosina u stijenskim masama, naglašavajući važnost interdisciplinarnog pristupa u ovoj oblasti. Poseban akcenat stavljen je na primenu različitih geotehničkih, geoloških i inženjerskih metoda za procjenu rizika i primenu adekvatnih tehnika ojačanja kosina.

Predavači su takođe govorili o preduslovima za IG analizu i građevinsko projektovanje, uključujući ulogu geodezije i aerosnimaka. Analizirani su specifični aspekti inženjersko-geološke analize kosina u čvrstim stijenskim masama, s posebnim osvrtom na primjer nestabilne kosine na lokalitetu Soklovina – put Mojkovac-Đurđevica Tara.

Stavljen je akcenat na važnost praćenja sanacije i ojačanja kosina tokom izvođenja radova, kao i fazama koje dolaze nakon završetka glavnog projekta. Osvrnuti su se na eroziju lica kosina u polukamenitim stijenskim masama, kao i na istražne radove, značaj, vrste i obim geoloških istraživanja, uključujući primjenu Eurokoda 7 (EC7-2) u tom procesu.

U zaključku, predavači su naglasili važnost odabira tačnih proračunskih parametara za geotehničke proračune, učešće pukotina, monolita i stijenskih masa, kao i upotrebu metodologije kvazikontinuuma i diskontinuuma. Proračun stabilnosti kosina pomoću geotehničkih sidara i primjena softverskih paketa kao što su GEO5, RS2, i Rocscience za analizu stabilnosti stijenskih blokova, uključujući ankerima i prednapanjenim sidrima, bili su dodatni važni aspekti predavanja.

Prisustvo ovom događaju donijelo je učesnicima 2 boda (stručno područje).

FOTOGRAFIJE

PREZENTACIJA

© Inženjerska Komora Crne Gore 2021