Strukovna komora građevinskih inženjera IKCG uspješno je organizovala stručno predavanje na temu „Projektovanje, gradnja, eksploatacija i sanacija čeličnih stubova. Primjeri iz prakse”
Predavanje je održano 18.12.2024. godine u terminu od 10:00 do 12:10 časova. Događaj je realizovan uživo u sali Inženjerske komore Crne Gore, gdje je neposredno predavanju prisustvovalo 7 članova i posredno putem Zoom platforme, predavanje je pratilo 334 članova.
Tema predavanja je izuzetno aktuelna s obzirom na sve veće izazove vezane za važnost njihovog kvalitetnog održavanja radi podizanja nivoa sigurnosti i trajnosti čeličnih konstrukcija u praksi. Posebno je istaknuto koliko je važan stručan sistemski pristup projektovanju, pravilnom izvođenju, kontinuiranom monitoringu tokom eksploatacije. Ukazano je na značaj izbora adekvatnih metoda I pažnje prilikom sanacije čeličnih stubova, koji predstavljaju izuzetno složene inženjerske objekte.
Uvodnu riječ dao je moderator Jovica Radovanović, dipl.inž.građ.
Predavač Doc. dr Dragan Žarković, dipl.ing.građ., sa velikim praktičnim iskustvom u radu iz inostranstva i Crne Gore u ovoj oblasti, detaljno je obradio:
Tokom opširne diskusije, učesnici su ukazali na potrebu unapređenja standarda i procedura u projektovanju i održavanju čeličnih konstrukcija. Zaključeno je da:
Nedovoljna kontrola kvaliteta izvođenja radova i primijene odgovarajućih materijala najčešće dovodi do kritičnih situacija i otkaza njihove nosivosti.
Nedostatak obavezujućeg, stručnog i pravovremenog pregledanja i održavanja ovih objekata povećava rizik od čestih havarija koje se događaju u posljednje vrijeme.
Nedavni slučajevi havarija postakla su predavača da na kraju predloži Inženjerskoj komori Crne Gore da bude inicijator pred najvećim instancama Držve Crne Gore, da se urgentno donesu nedostajući pravilnici o stručnim specijalističkim pregledima važnih i složenih inženjerskih objekata: antenskih stubova, mostova, tunela, luka, vijadukata, hidrocentrala, rezervoara i drugih važnih infrastrukturnih i stambeno-poslovnih objekata, jer se ovom problematikom kao društvo nedovoljno bavimo.
Prisustvo ovom događaju donijelo je učesnicima 2 boda (stručno područje).